Geoblog.pl    danach    Podróże    Londyn Paryż pod Kanałem La Manche    nie ma jak Card Orange

nie ma jak Card Orange

Francja
Francja, Paris

Jedziemy na Montmartre. Ala z Jolą biorą autobus turystyczny Open Tour a ja ponieważ mam Card Orange – jadę metrem.Czekam na nie ok. 1,5 godziny bo autobus po drodze ma kilka przystanków i zabiera turystów. One są zadowolone a ja sobie popatrzyłam na ulice i ludzi. Wędrujemy do Bazyliki Sacre Coeur.Tłum turystów na całym wzgórzu. Po odwiedzeniu bazyliki kierujemy się do Place du Tertre gdzie jest pełno malarzy i innych artystów. Jola pozuje i dostaje w 5 minut wyciętą swoja podobiznę za 10 Euro. Pierwotna cena była 20 Euro. Podobizna znakomita.
Ala z Jolą znowu wsiadają w autobus a ja jadę metrem do dzielnicy La Defense.Za pierwszym pobytem w Paryżu nie zdążyłam tu przyjechać. Dojeżdżam na ostatnią stację linii 1 i staję oczarowana.Wielka przestrzeń bez samochodów, Grande Arche czyli wielki łuk a ze schodów widok na Champs Elysees i łuk Triumfalny.Do tego nowoczesna architektura i ponad 60 rzeźb.Dochodzę do wcześniejszej stacji metra i podziwiam widoki poprzez instalację Takisa z kolorowymi lampkami w sadzawce. Tutaj kolejny raz ( pierwszy raz w Grenadzie ) widzę rzeźby Igora Mitoraja , są wspaniałe ,świetnie się komponują w tej nowoczesnej przestrzeni. Uwagę przykuwa też kciuk Le Pouce Cesara, na tle kolorowego Miro robię sobie zdjęcie. Na różowo kwitną drzewa w zakątku gdzie są kamienne ławki z ludzkimi twarzami, to rzeźba La Dance Selingera od 1983 roku zainstalowana tutaj. Jestem tym miejscem zachwycona i planuję przyjść tu jeszcze raz.

zula - 2010-07-13 11:59
Danusiu :czytam,oglądam i..podziwiam ,że piszesz po północy !!!
zatytuowałaś ten rozdział "nie ma to jak Card Orange" i system komputerowy wyznaczył Twoją trasę gdzieś na południu Francji ! Pewno mają tam swoją siedzibę?!
pozdrawiam

danach - 2010-07-13 22:43
A TO CIEKAWE???nie rozwijałam mapy ale jako miasto miałam podany Paryż , a może są dwa Paryże ?

danach - 2010-07-13 22:45
Tak są dwa Paryże i już zmieniłam na ten właściwy !!! cieszę się ,że podróżujecie ze mną po czasie :)

Krystyna Godzik
Krystyna Godzik - 2010-07-14 00:16
Jestem pod wrażeniem, cudne zdjęcia. Dwa łuki, jakże inne!!

danach - 2010-07-14 12:38
podobno pod dużym łukiem zmieści się katedra Notre Dame