Geoblog.pl    danach    Podróże    Kulturalna stolica Europy 2014 - Ryga    Ryska secesja

Ryska secesja

Łotwa
Łotwa, Rīga

Podróż do Rygi tylko godzina lotu ( wg rozkładu 1.20) , ale niestety traci się godzinę na zmianie czasu.
Przylot w ciągu dnia to duża frajda bo można jeszcze coś zobaczyć.

Z lotniska można dojechać do miasta nie tylko autobusem 22 ale również tzw. marszrutką 241, która jedzie wiszącym mostem i ulicą Valemara za 1 Euro.

Jedno wiem na pewno śliczna starówka nie nadaje się na duże walizki na kółkach, a ja z małą też miałam nie lada kłopot. Nie tylko bruk jest wszechobecny ale czasami chodnik jest tak wąski,że walizka się nie mieści.
Bardzo smutnym obrazkiem było borykanie się starszego pana z wózkiem inwalidzkim na którym siedziała żona.

Tym razem zakwaterowałam się w DisignApartments , nie najtaniej ale świetne miejsce tuż za Domem z dwoma Kotami na wypady na Starówkę czy w poszukiwaniu darmowego internetu.

Jako pierwszy cel wybrałam Secesję na ulicy Alberta, gdyż wieczorem miałam w pobliżu umówione spotkanie.

Po drodze oczywiście robiłam zdjęcia Kociego Domu, Pomnika Wolności i pięknych kopuł Cerkwi.

Secesja jest opisana w każdym przewodniku Rygi a ja szukałam też innych budynków, jeszcze nie odnowionych , mniej udekorowanych ale również pięknych.
Tuż obok znalazłam drewniane domy, które są zamieszkałe i w dobrej kondycji a bardzo kontrastują z bogatą secesją.

Bardzo polecam odwiedzenie kawiarni w Hotelu Albert na 11 piętrze skąd rozciąga się wspaniały widok na miasto .

Wieczorem wracając do domu natknęłam się na Polską Ambasadę i na dwa koty na murze ( jest tu ich niezliczona ilość ale te są inne bo nie komercyjne ).

Polecenia jest godna jadłodajnia regionalna LIDO na ul.Elżbiety, jedzą tutaj mieszkańcy Rygi a ceny bardzo przystępne.

zula - 2014-08-31 12:40
Miła niespodzianka ,że jest już Twoja relacja z Rygi!. Jak widzę ze zdjęć w pół dnia zobaczyłaś centrum Starego Miasta i ulicę Alberta oraz okolice.
Dziękuję za kocie foto :)

Eugene
Eugene - 2014-08-31 13:14
Piękna jest Twoja Ryga i te wszędobylskie koty.

danach - 2014-08-31 17:40
Zula, muszę się spieszyć bo trzeba się już przygotowywać do następnej wyprawy :)

zula - 2014-08-31 18:09
Oooooooooo...zaskakujesz coraz bardziej!
ciekawe co to za wyprawa...może pozgadujemy?

zula - 2014-08-31 18:13
...Europa czy dalej?
Danach- ile razy można pytać?

danach - 2014-08-31 18:51
założyłam zgadywankę

mamaMa
mamaMa - 2014-10-03 19:20
Piekna secescja, koty na dachu cudnie sie naprezajace, dziurki od klucza urocze, a drewniana architektura zaskakujaca.

Danuta Chętnik

19.02.2020 - 26.02.2020