Geoblog.pl    danach    Podróże    PastoraÅ‚ki w Zakopanem    Miasto Solne

Miasto Solne

Polska, Wieliczka

Do Wieliczki teraz jeździ podmiejskie pendolino, czysto, szybko i tanio ( bilet kosztuje 3 zł a tacy jak ja płacą tylko 1,50 ).

Oczywiśćie chciałam odwiedzić niedawno otwarte Tężnie Wielickie ale niestety z powodu warunków zimowych były zamknięte . W zimie poniżej - 10 stopni są zamykane, było +6 a też były zamknięte, ot taka Polska.

Sam budynek prezentuje się znakomicie,większość budynków Kopalni jest odnowionych a turystów do Kopalni było mnóstwo.

zula - 2015-01-18 10:37
"...Wielicką tężnię, największy tego typu obiekt na południu Polski, budowano ponad rok. Powstała z drewna modrzewiowego, wyłożoną ją wiązkami tarniny, po których spływa pochodząca z kopalni solanka (posiada świadectwo leczniczej wody mineralnej). Powstały wokół niej mikroklimat to lecznicze inhalatorium. Pobyty w tężni zalecane są osobom cierpiącym na nawracające lub przewlekłe choroby dróg oddechowych (nosa, gardła, krtani, oskrzeli, płuc). Do tężni mogą udać się również osoby zdrowe. Inhalacje podnoszą odporność i pomagają oczyścić drogi oddechowe - na skutek znacznego zanieczyszczenia powietrza zbiera się w nich szereg pyłów o różnym, często potencjalnie niebezpiecznym składzie. "...
źródło: http://www.kopalnia.pl/aktualnosci/z-zycia-firmy/barborka-2014-inauguracja-tezni-solankowej

Eugene
Eugene - 2015-01-18 11:13
Tego, że pod Krakowem są tężnie dowiedziałem się dopiero od Ciebie - dzięki.

danach
danach - 2015-01-18 12:10
Zula dzięki za uzupełnienie faktograficzne :)

marianka - 2015-01-18 23:23
O, ale zmiana pociągowa! Ja jeszcze pamiętam okropne i obskurne, niemiłosiernie wleczące się pociągi osobowe do Wieliczki.
No i o tężniach nie wiedziałam - ale ze mnie Krakowianka!

mamaMa
mamaMa - 2015-01-22 22:43
Teznie w Wieliczce - nikt nie slyszal i nie widzial, a Ty, prosze, odkrylas:-)

BoRa
BoRa - 2015-02-01 00:00
Wieki nie byłam w Wieliczce, zatęskniłam.

danach
Danuta Chętnik