Geoblog.pl    danach    Podróże    Białe noce w Tallinie i Helsinkach    Smaczki Tallina

Smaczki Tallina

Estonia
Estonia, Tallin

Nowe miejsce wymusza na nas wyjście na śniadanie na miasto. Hostel bez śniadania ale z dobrze wyposażoną dużą kuchnią. Trafiamy w stary zaułek koło pozostałości klasztoru dominikańskiego. Siadamy w słoneczku i delektujemy się pyszną kawą.

Tuż obok jest piękny Pasaż św.Katarzyny, gdzie jest duży tłok, wycieczka za wycieczką tutaj zagląda. Mieszczą się tutaj stylowe winiarnie oraz warsztaty połączone z galeriami.

Wędrujemy na Rynek i nie byłabym sobą gdybym nie weszła na wieżę Ratuszową. 150 schodów nie było łatwo pokonać bo nie ich liczba ale wąskie schody i bardzo wysokie stopnie w górnej partii wieży utrudniały wejście. Gdyby nie lina zamocowana jako poręcz chyba bym nie dała rady wejść.

Trud był wart widoku co pokazują zdjęcia na 4 strony Tallina.

Kolejne urocze miejsce to stara apteka magistracka działająca tutaj od 1422 roku.Zauroczyły mnie dwie pękate butle w których odbiłały się do góry nogami kamieczniczki z Rynku .

Poniżej apteki zaglądamy do Kościoła św. Ducha z pięknym tryptykiem rzeźbionym i malowanym,autorstwa Bernta Notke oraz renesansową ambonę. Jest on też autorem" Taniec Śmierci" w Kościele św. Mikołaja, który teraz jest sala koncertową. Znakiem rozpoznawczym Kościoła św. Ducha jest zegar wmurowany w boczna ścianę.

Zaglądnęłyśmy do licznych pracowni artystów ceramików i podziwiamy ciekawe prace, nawet udał się mały zakup.

Potem udałyśmy się za mury miasta i tam niespodzinka, wystawa kompozycji kwiatowych i rzeźb co bardzo ożywia kamienne miasto.

Po obiedzie ja wędruję dalej w zaułki Toompei, zaglądam na podwórka, ciągle widzę koty dla Zuli i mamaMa. Pod Operą i Filharmonią - mieszczą się w jednym budynku parking zamykają barierki - ręka dyrygenta z batutą a z drugiej strony to były struny harfy ale zdjęcia nie zrobiłam :(

coati
coati - 2015-06-11 23:26
doprawdy, Kocie Miasto ;)
a zaułki - urocze...

zula - 2015-06-12 06:11
Miasto prezentuje się wspaniale i zastanawiam się czy Ryga czy Tallin piękniejsza?
Zdjęcie kamienic w odbiciu na 5* . Masz OKO!
Dzięki za ...koty lecz Twój Tallin zachęca do spakowania podręcznej torby i ...fru!
pozdrawiam

marianka - 2015-06-12 10:40
A czy będzie coś o smaczkach jedzeniowych Tallina;)?

mamaMa
mamaMa - 2015-06-15 00:12
I dla mnie kociak sie znalazl, jak milo:-)
Dziekuje bardzo.

A ja, podobnie jak Zula, nabralam smaku na Tallin:-)

Eugene
Eugene - 2015-06-15 18:47
Piękna prezentacja Tallina...Gratuluję wejścia na wieżę!!!

danach
danach - 2015-06-16 20:01
o łososiowych pysznościach pisałam a jeszcze była super zupa z łosia Elk soup , podawana w małej knajpce w Ratuszu

danach
Danuta Chętnik