Geoblog.pl    danach    Podróże    Danach jedzie do....Chin    Wszystkie dzieci są nasze...

Wszystkie dzieci są nasze...

Chiny
Chiny, Shanghai

Politykę „jednego dziecka” wprowadziła Komunistyczna Partia Chin., gdy liczba Chińczyków przekroczyła miliard. Efektem przepisów jest ścisła kontrola urodzin. Kobiety zmusza się do aborcji, nawet w zaawansowanej ciąży.

Chińskie prawo pozwala na posiadanie tylko jednego dziecka mieszkańcom miast, małżeństwa wiejskie mogą zaś mieć dwoje dzieci pod warunkiem, że pierwsze dziecko jest dziewczynką.
Obecnie dziewczynek jest dużo mniej niż chłopców.

A dzieci chińskie są śliczne i ten wyjazd poświęciłam na uchwyceniu ich uroku i odmienności.
Nie zawsze udało się je dobrze wykadrować bo jak to dzieci są bardzo ruchliwe.

Największym zaskoczeniem było dla mnie, że małe dzieci mają z tyłu pęknięte spodnie czy śpiochy co ułatwia matkom na wysadzanie dzieci w zasadzie gdzie popadnie i bezstresowo.

Małe dzieci rzadko są wożone w wózkach a raczej noszone na rękach mamy,taty lub dziadków. Jak jest wózek to raczej jakaś konstrukcja przypominająca chodzik.

Zapraszam do galerii.

stock
stock - 2014-11-17 21:40
To ja się trochę czepnę :)

"małżeństwa wiejskie mogą zaś mieć dwoje dzieci pod warunkiem, że pierwsze dziecko jest dziewczynką. To spowodowało,że obecnie dziewczynek jest dużo mniej niż chłopców."

To chyba nie jest jedno z drugim związane. Wręcz odwrotnie, takie prawo powinno spowodować wzrost liczby dziewczynek w populacji.

A zdjęcia dzieci śliczne :)

danach
danach - 2014-11-17 22:00
Dzięki :) pomimo to jednak chłopców jest więcej :)

stock
stock - 2014-11-17 22:12
Chłopców jest więcej z różnych przyczyn, głównie kulturowych - tam zawsze urodzenie chłopca było traktowane jako powód do większej dumy (delikatnie mówiąc, fiksacja Chińczyków na tym punkcie zawsze mnie wręcz przerażała). A jak aborcja jest dostępna nawet w zaawansowanej ciąży, to kobiety łatwiej się na nią decydują wiedząc, że mają dziewczynkę.

Ale to tak zupełnie na boku :)

marianka - 2014-11-18 00:15
Przez doniesienia o chińskich aborcjach (zwłaszcza tych selektywnych) serce mi się straszliwie kraja. A swoją drogą teraz brak kobiet to w Chinach spory problem (znacząco wzrosła np. przestępczość, depresje czy handel kobietami!). Chyba najlepszym dowodem na powagę problemu jest to, że rząd chiński powołał specjalną komórkę do walki z tym zjawiskiem...

zula - 2014-11-18 06:36
Zdjęcia dzieci przepiękne!
Życzę Tobie...sobie aby w kolejnej podróży był rozdział "Wszystkie dzieci są nasze" gdziekolwiek by to było!
Dziękuję Danusiu za finał...choć może coś jeszcze uda się nam poczytać i pooglądać?!

Eugene
Eugene - 2014-11-19 13:40
Względem dzieci i innych chińskich spraw my niczego nie zmienimy - Mao czuwa - a zdjęcia śliczne.

mirka66 - 2015-02-12 22:03
Cudowne dzieciaczki. :)))